Pastaraisiais metais šalies nekilnojamo turto (NT) rinka sulėtėjo, o tai leido plėtotojams išvystyti daugiau projektų, todėl šiandien naujakuriai gali rinktis – įsigyti būstą pastatytame daugiabutyje, ar visgi pasirašyti preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį anksčiau, kai numatomas butas yra dar tik brėžinyje.
Dažnai pirkėjai baiminasi pirkti butą iš brėžinio, o priešingai - neretai taip galima sutaupyti pasinaudojant „pre-sale” nuolaidą, ir išsirinkti būtent tokį būstą, kokio norima – pirmiesiems pasirinkti aukštą, kvadratų ir kambarių skaičių, galų gale – buto numerį. Svarbiausia atkreipti dėmesį į kelis esminius niuansus.
Pardavėjo reputacija
Pirmiausia, rekomenduojama nuodugniai išstudijuoti pardavėjo veiklos istoriją ir reputaciją. Būstas dažnai yra vienas svarbiausių gyvenimo pirkinių, todėl visuomet rekomenduojama pasidomėti, iš ko tas būstas perkamas. Verta atkreipti dėmesį į tokius aspektus, kaip bendrovės istorija, prieš tai įgyvendinti projektai, atsiliepimai apie juos, reputacija viešojoje erdvėje, taip pat pasitikslinti, ar sutartyje pardavėjo šalis prisistato tuo pačiu prekės ženklu, kurį matėte reklamoje, ar minimalų įstatinį kapitalą turinčia kita bendrove, sukurta vienam projektui, taip galimai ateityje išvengiant atsakomybės už nekokybiškus darbus.
Būsto plotas
Kita iš galinčių pasitaikyti nemalonių staigmenų – tai realiai mažesnis būsto plotas nei buvo numatytas brėžiniuose. Dėl to patariama atidžiai pasidomėti, ką vystytojas nurodo kaip parduodamo būsto naudingąjį plotą. Verta žinoti, kad Lietuvoje, pagal galiojantį statybos techninį reglamentą, naudinguoju būsto plotu laikomas gyvenamųjų kambarių, virtuvės, sanitarinių mazgų, koridorių ir kitų šildomų patalpų bendras grindų plotas, todėl kiekvienas būstą perkantis asmuo turėtų pardavėjo prašyti naudingojo ploto įrodymą pateikiančių dokumentų ir atidžiai peržiūrėti, ar į tą plotą nėra įtraukiamos tokios teritorijos kaip pagalbinės nešildomos patalpos, balkonas ar terasa, rūsio grindų plotas ir palėpinių patalpų negyvenamieji kampai.
Statomo buto planas yra esminis dokumentas, jei sudaromas susitarimas dėl nepastatyto būsto įsigijimo, todėl verta atidžiai pasidomėti šiuo dokumentu.
Kainos garantija
Perkant butą iš brėžinio, pirkėjai pasirašo tik preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, kuri gali skirtis nuo galutinės, notarinės sutarties. Todėl būtina atidžiai skaityti tokias sutartis ir žiūrėti ar jose numatyta viena esminė sąlyga – kainos garantija pastačius butą.
Kitaip sakant, pirkėjai, pirkdami butą, negali būti tikri, kad galiausiai to buto kaina išliks tokia pati, kokia yra nurodyta preliminarioje sutartyje. Dėl to pirkėjams iškyla rizika, kad perkamas būstas pabrangs, kol bus pastatytas ir bus prieita prie galutinės pirkimo pardavimo sutarties. Dėl to preliminarioje pirkimo-pardavimo sutartyje būtina numatyti kokia kaina bus kai butas bus pastatytas ir įrengtas.
Nesant tokiam punktui, pirkėjams atsiranda reali grėsmė ne tik sumokėti daugiau nei planavo už savo išsirinktą būstą, bet ir apskritai jo netekti. Tuo tarpu renkantis jau pastatytą būstą rizikų mažiau, tačiau budrumo prarasti nereikia.
Reikia pasidomėti apdaila
Šiuo metu šalies NT rinkoje 99 proc. naujos statybos būstų yra siūlomi su daline apdaila, kai parduodamas būstas nėra pilnai įrengtas. Tokiu atveju pirkėjui tenka įsirengti jį pačiam, tačiau reikia suprasti, kad nėra vieno apdailos standarto, todėl renkantis būstą su daline apdaila būtina aiškintis, kas jau įtraukiama į kv. metro arba bendrą to būsto kainą ir ką reikės įsirengti pačiam papildomai.
Pavyzdžiui, dalinė apdaila gali būti numatyta su rekuperacijos ortakių išvedžiojimu bute arba be jo. Kiekvienas metras – papildoma kaina, kurią tenka mokėti vėliau, įsirenginėjant būstą savarankiškai. Lygiai taip pat reikia aiškintis, kokia šildymo sistema numatyta dalinės apdailos pasiūlyme. Jei tai grindinis šildymas, pirkėjas taip pat turėtų klausti, ar dalinėje apdailoje numatytas jo išvedžiojimas – nuo vatos ir tinklelio paklojimo iki pačių vamzdelių išvedžiojimo ir grindų betonavimo.
Taip pat patariame atkreipti dėmesį į pertvaras bei grindis ir išsiaiškinti, kiek joms papildomų darbų reikės atlikti. Pavyzdžiui, jei pertvaros mūrinės ir jose nėra išvedžiotos elektros instaliacijos, gyventojams teks imtis sudėtingesnių darbų jas „štrobuojant“, vėliau tinkuojant, paruošiant dažymui ir, galiausiai, dažant.
Tas pats liečia ir santechnikos darbus – būtina domėtis, kas įeina į dalinės apdailos sąmatą, nes santechnika gali būti privesta, arba ne.
Pilnos apdailos privalumai
Šiandien NT rinkoje galima rasti parduodamų jau pastatytų butų su pilna apdaila. Tai reiškia, kad pirkėjas gali ateiti ir pamatyti, kaip atrodo jo perkamas, pilnai pabaigtas būstas. Kai perkamas įrengtas butas, iš vienų rankų suteikiamos visos garantijos: 5 metai - jei atsirado defektų, 10 metų - paslėptiems defektams, 20 metų – jeigu vystytojas padarė tyčinių pasleptų defektų statybos metu.
Taip pat, norint pirkti jau pastatytą būstą, verta pamatyti ir kitus to paties vystytojo įrengtus butus, tam, kad galėtumėte ,,pasimatuoti'' kaip atrodys jūsų būsimi namai ir įvertinti atliktų, apdailos darbų kokybę. Įsigyjant butą su pilna apdaila ir tuo atveju, jei reikia banko paskolos, teikiama tik viena paskola visam būstui įsigyti, taip išvengiant vartojimo kredito būsto įrengimui.
„Bonava Lietuva” yra vienintelė bendrovė Lietuvoje siūlanti tik pilną apdailą, įtraukiant ir virtuves bei korpusinius baldus - visą tai galite įsigyti vienoje vietoje. Mūsų pasiūlymus galite rasti kiekvieno projekto puslapyje, skiltyje ,,dokumentai''.
Tik domintis ir atidžiai skaitant sutartis galima išvengti papildomų rizikų, siekiant savo svajonių būsto!