Naršyklės įspėjimo tekstas

Patarimai terasai ar balkonui apželdinti

Popietė su knyga jaukiai apželdintoje namų terasoje, ar rytinis kavos puodelis gėlėmis išpuoštame balkone - apie tokį vaizdą įsirenginėdami namus svajojame ne vienas. Tad dalinamės Bonava kraštovaizdžio dizainerės patarimais, kaip apželdinti terasą ar balkoną, kad juose norėtųsi praleisti kuo daugiau laiko. Svarbiausia taisyklė - terasos ar balkono apželdinimas prasideda ne nuo augalų, o nuo vazonų pasirinkimo.

Vazonai

Derinkite skirtingų aukščių vazonus. Sugriaukite tą tvarkingą eilutę! Pavyzdžiui, tarp dviejų pailgų vazonų pastatykite kvadratinį, kuris būtų aukštesnis. Iškart pamatysite, kaip vaizde nebelieka monotonijos.

Kampuose statykite didelius vazonus. Terasos kampe pastatykite aukščiausią vazoną, o šalia iš abiejų pusių statykite žemesnius, taip užtvirtinsite terasos kraštus, o vaizdas bus harmoningas ir nenuobodus.

Naudokite vienos spalvos vazonus. Tikrai neprašausite, jeigu visoje terasoje sustatysite tos pačios spalvos vazonus, nes papildomų spalvų vėliau įliesite per augalus. Jei vis dėlto norite, kad ir vazonų spalvos kontrastuotų, juos rinkitės vieno gamintojo, kad vazonų dizainas būtų panašus.

Vazonai per visą balkono perimetrą. Kartais vazonais ir augalais norite pasislėpti nuo pašalinių akių, susikurti asmeniškesnę erdvę. Tada dažniausiai yra pasirenkami vazonai per visą balkono perimetrą.

Loviniai vazonai. Jie puikiai tiks atviro balkono papuošimui, turėklo uždengimui ir neužims papildomos vietos balkone.

Vertikalūs vazonai, žaliosios sienos – tinkamas akcentas lauko terasoms ir balkonams. Itin praktiškas sprendimas – konstrukcijoje gėles komponuoti su svyrančiomis braškėmis, žemuogėmis, kvapniomis prieskoninėmis žolelėmis. 

Komponavimas

Kai planuojama apželdinti erdvė yra nedidelė, labai svarbu parinkti tinkamus augalus, o dar svarbiau juos sukomponuoti. Norėdami gero efekto, vadovaukitės šiais dėsniais:

Į skirtingų dydžių vazonus sodinkite skirtingo dydžio augalus. Didžiausiuose vazonuose sodinkite didžiausius augalus: medžius ir krūmus. Pavyzdžiui, į lauko vazoną pasodinę miniatiūrinę obelaitę, visą vasarą ne tik džiaugsitės sužaliavusiais lapais, bet ir matysite žaviai nokstančius obuoliukus.

Vidutinio dydžio vazonuose sodinkite nedidelius spygliuočius ar kompaktiškus žydinčius krūmelius. Geras pavyzdys – smulkiažiedė alyva, kuri yra žemaūgė, bet labai gausiai žydi.

 

Mažiausiuose vazonuose sodinkite vienmetes gėles, kurias galėsite lengvai keisti kitomis.

Pakartokite tuos pačius augalus keliose vietose, kad vaizdas būtų harmoningas. Mažuose kiemuose visi augalai – kaip ant delno, todėl ir bendras vaizdas turėtų būti vientisas. Pasirinkite mažiau augalų rūšių, bet po kelis vienetus, ir susodinkite juos taip, kad tie patys sodinukai pasikartotų skirtingose vazonų vietose.

Spalvos

Išsirinkite spalvų paletę, kad nebūtų margumyno. Pasirinkus tam tikrą spalvų paletę patartina nuo jos per daug nenutolti, kitaip vaizdas gali atrodyti per daug margas. Kuo mažiau spalvų, tuo harmoningesnis vaizdas, ypač kai vietos yra nedaug.

Augalų pasirinkimas ir priežiūra

Prieš renkantis augalus taip pat svarbu atsakyti į keletą pagrindinių klausimų: ar jūsų balkone/terasoje yra rytinė ar vakarinė saulė, ar balkonas apsaugotas nuo vėjo, taip pat kiek ir kokio dydžio augalų tilptų jūsų balkone/terasoje. Remiantis augalų aprašymais, išsirinkite kokias gėles galėsite sodinti į vazonėlius, kuriuos įkurdinsite ant turėklų, šios gėlės turėtų nebijoti nei intensyvesnės saulės nei vėjo, taip pat kokias gėles dėsite ant žemės palei balkono kraštą, joms teks mažiau saulės, todėl norėdami, kad augalai vis tik išliktų gražūs, turite išsirinkti tokius, kuriems tokios sąlygos kaip tik.

Lauko balkone/terasose augalus į vazonus galima komponuoti sodinant spygliuočius, lapuočius, gėles vienmetes ir daugiametes, smilgas ir net jaunus medelius. Jeigu augalas auga lauke, tai jis gali augti ir balkono vazone. Vienmetės gėlės reikalauja daugiau priežiūros ir nuolatinio laistymo.

Prieskoniniai augalai balkonuose ir terasose yra puikus sprendimas siekiant turėti kuo didesnę naudą nešančius želdynus. Raudonėliai, Melisos, Mėtos, Vaistiniai šalavijai, Čiobreliai, Lapinis salieras, Krapai, Kalendra, Petražolės, Bazilikai ir Begalės kitų vaistinių augalų yra ne tik naudingi, bet ir gražūs.

Augalai saulėtiems balkonams ir terasoms. Jei balkonas saulėtas, nebijokite į vazonus ar lovelius sodinti Levandų, Rozmarinų, Kraujažolių, Ežiuolių, Verbenos, Lobelijos, Šilokų, Gubojų, Šlamučio, Braškių ir Žemuogių. Saulės nebijantys smilginiai augalai: Ašuotė, Soruolės, Viksvos, Eraičinai, Šluotsmilgės, Lendrūnai. Krūmai: Kalninė pušis, Lanksva japoninė (magic carpet).

Augalai šešėliniams balkonams ir terasom. Balkonų gražuolės – Pelargonijos, kurios auga ir vakarų ar šiaurės pusėje, žydi ryškiausiomis spalvomis.  Hortenzijos mėgsta pusiau pavėsingą vietą. Jos taip pat mėgsta vandenį, todėl dažnai juos reikia laistyti.

Pavėsį mėgstantys augalai: Melsvė, Alūnė, Cimžieda, Astilbė, Astrantija, Brunera.